تعمیر پکیج

نصب , لوله کشی , سرویس و تعمیر پکیج گرمایشی دیواری و مخزنی

تلفن : 09129352189-22537778 شبانه روزی , سراسر تهران

رسوب زدایی , تعویض قطعات , سرویس و راه اندازی دوره ای و فصلی

عیب یابی,تعمیرات و سرویس پکیج دیواری ایران رادیاتور بوتان لورچ ایساتیس و کلیه مارکهای داخلی و خارچی پکیج شوفاژ دیواری

تعمیر پکیج دیواری

نحوه تعمیر پکیج گرمایشی

عیب یابی و تشخیص علت خرابی و عملکرد ناقص پکیج مرحله اولی و بسیار مهم در تعمیر شوفاژ دیواری یا انواع پکیج  است. یک تشخیص درست میتواند بلافاصله ما را نسبت به اقدام موثر چندین مرحله جلو بیاندازد, هرچند که در برخی موارد برای عیب یابی پکیج نیاز به تجربه و آزمون و خطاهای موثر میباشد.

برای عیب یابی صحیح علاوه بر شناخت قطعات پکیج بایستی به عملکرد لوازم مختلف پکیج در شرایط گوناگون تسلط کامل داشته باشیم. برای این منظور بایستی بدانیم که پکیج چیست و چه کارهایی برای ما انجام میدهد.

پکیج چیست ؟

پکیج گرمایشی یا شوفاژ دیواری دستگاهی است که آب گرم مصرفی را تامین کرده و از طریق گرم کردن رادیاتور شوفاژ , فن کویل یا سیستم گرمایش از کف محیط مسکونی یا اداری و اماکن دیگر را گرم میکند. در واقع پکیج یک دستگاه دو منظوره است و میتوان آنرا یک شوفاژخانه جمع و جور دانست. از لحاظ اندازه و محل نصب پکیج ها به دو دسته پکیج های دیواری و پکیج های مخزنی یا زمینی دسته بندی میشوند. البته نوع دیگری از پکیج ها وجود دارند که به پکیج های چگالشی معروف بوده که در جای خود توصیح خواهیم داد. در کل نحوه تعمیر پکیج دیواری تفاوت زیادی در ساختار ندارد, اما ممکن است ساختار برخی قطعات در پکیج های مختلف تفاوت هایی داشته باشند.

قطعات و اجزای پکیج

پکیج ها شوفاژ معمولا با گاز کار کرده و البته به برق نیز نیاز دارند. پکیج شوفاژ یک لوله ورودی آب , یک لوله گاز , یک سیم برق , 2 لوله رفت و برگشت شوفاژ و یک لوله خروجی آب گرم دارد. در خرابیها و تعمیر پکیج شناخت قطعات بسیار مهم تلقی میشود.

قطعات و اجزای اکثر پکیج های نیز به شرح زیر میباشند.

برد پکیج

برد پکیج یک صفحه سبزرنگ از جنس پلیمر فرمیکا بوده که رله سوییچ, آی سی, خازن و مدارهای مختلف الکتریکی روی آن قرار دارد. وظیفه برد دریافت علایم و صدور دستورهای مختلف در شرایط متفاوت میباشد. در صورت خرابی برد, پکیج از کار افتاده یا درست کار نمیکند. یکی از موارد نیاز به سرویس و تعمیر پکیج , عملکرد ناقص برد پکیج است.

ترانس جرقه

تولید جرقه و ایجاد آتش به وسیله گاز وردی از وظایف ترانس جرقه پکیج است.

پمپ پکیج

این پمپ جهت تنظیم فشار آبگرم و گرمایش می‌باشد. در بیشتر مواقع که فشار آب و یا گرمایش افت می‌کند این پمپ می‌تواند فشار آن را بهبود بخشد.

شیر اطمینان پکیج

شیر اطمینان یکی از قطعات مشترک بین همه دستگاه های گرمایشی از جمله آبگرمکن, موتورخانه و پکیج است. شیر اطیمنان برای جلوگیری از انفجار و ترکیدن سیستم لوله کشی و مبدل پکیج و برای تخلیه فشار اضافی در مواقع افزایش فشار و دما نصب میشود.

ترموستات دود

به این نوع ترمستات حسگر دود هم گفته می‌شود که به کلاهک تعدیل وصل می‌شود و زمانی که دودکش با مشکلی مواجه شود و نتواند به درستی وظیفه خود را انجام دهد این سنسور به صورت خودکار پکیج را از کار خواهد انداخت. این سنسور برای ایمنی و جلوگیری از گازگرفتگی نصب میشود.

فلوسوییچ یا فلومتر

یکی از قطعات پکیج است که وظیفه قطع و وصل کردن مدار شوفاژ را داشته و یک نوع شیر برقی محسوب میشود.

شیر سه راهی پکیج

تغییر مسیر مکانیکی جریان آب به شوفاژ یا آب سرد و گرم و برعکس وظیفه شیر سه طرفه است.

شیر پرکن پکیج

شیر پرکندبرای پر کردن آب پکیج به صورت دستی کاربرد داشته که محل قرار گیری آن بین پکیج و لوله آب سرد ورودی به پکیج می‌باشد و با باز کردن این شیر پکیج تا میزان معین پر خواهد شد.

آموزش تعمیر پکیج دیواری

در این قسمت به نحوه تعمیر پکیج دیواری را در نیازهای اولیه و خرابیهای ساده که هر فردی با کمی دقت میتواند اقدام به رفع این عیوب کند, میپردازیم.
در ابتدا بایستی پیش از یادگیری به طریقه راه اندازی و تعمیر پکیج دیواری باید بدانید که پکیج دیواری برای کار کردن به چهار عنصر آب، برق، اکسیژن و گاز  نیاز دارد.
وقتی که آب پکیج تامین نشود پکیج نمی‌تواند روشن شود و اما چگونه بفهمیم که آب به میزان لازم رسیده است یا نه ؟ در همه پکیج‌های دیواری دارای نشانگر کامپوتری توسط ال سی دی کوچک روی صفحه و در پکیج‌های بدون صفحه نمایش هم توسط درجه فشارسنج که روی دستگاه قرار دارد مشخص میشود که  در این حالت باید درجه و مقدار آن روی یک تا یک و نیم بار باشد و سپس می‌توانید شیر آب آن را ببندید. در صورت وجود نشتی در رادیاتور شوفاژ که به دلیل نقص در نصب رادیاتور شوفاژ یا پوسیدگی لوله موجب خروج آب و کاهش بار پکیج میشود.
در قسمت بعدی تعمیر پکیج دیواری باید سیم آن را بررسی کنید که وصل باشد و یا اینکه دو شاخه به پریز متصل است یا نه و حتی در برخی پکیج ها به جهت نول و فاز بودن نیز حساس هستند.
در بخش بعدی راه اندازی و تعمیر پکیج دیواری باید شیر گاز را بررسی کنید و از باز بودن آن مطمئن شوید.
هوای محیط که یکی از فاکتورهای مهم در احتراق است را هم باید در نظر بگیرید چرا که در برخی موارد فن‌ها دچار مشکل می‌شوند و احتراق به صورت درست صورت نمی‌گیرد و باعث آسیب جدی به شما خواهد شد.
برای تعمیر پکیج دیواری زمانی که فن‌ کار نمیکند می‌توانید بالای پکیج را مشاهده کنید که دارای دو دریچه با درپوش‌های پلاستیکی می‌باشد، شما می‌توانید درپوش‌ها را باز کرده و دود کش را متصل کنید و مراقب باشید که دودکش کوچک ترین نشتی نداشته باشد.

 

خرابی های رایج در پکیج دیواری

1- علت گرم نشدن رادیاتور و شوفاژ در زمان روشن بودن پکیج چیست؟

در این موارد بایستی چند قطعه بررسی شوند.
اول اینکه امکان خرابی شیر سه راهی وجود دارد که در این حالت باید تعویض شود.
در مرحله بعدی به این نکته توجه کنید که ورودی شوفاژها رسوب نگرفته باشد.
معیوب بودن ترموستات هم می‌تواند علت آن باشد چرا که دمای آب را دقت نشان نداده و در این حالت باید ترموستات تعویض شود.

2- علت صدای ناهنجار پکیج دیواری چیست؟

در برخی موارد سر و صدای پکیج موجب صدمه روحی به  اعضای خانواده و همسایگان شما می‌شود که حتما باید تعمیر پکیج دیواری انجام شود.
در این وضعیت قبل از تعمیر پکیج دیواری علت آن را بررسی می‌کنیم و احتمال این وجود دارد که مشکل آن هوا گرفتن پکیج باشد.
در این شرایط برای تعمیر پکیج دیواری باید هواگیری پکیج را انجام دهید.

3- چرا پکیج دیواری روشن نمی‌شود و یا اینکه به صورت انفجاری عمل میکند؟

پس از اینکه فاکتورهای اصلی آب برق گاز  را بررسی کردید و متوجه شدید که پکیج روشن نمی‌شود باید به مواردی دیگر توجه کنید.
یکی از مواردی که باید در تعمیر پکیج دیواری به آن دقت کنید جرقه پکیج است.
در برخی مواقع بین جرقه و شعله فاصله افتاده است و یا اینکه ترانس سوخته و دیگر کار نمی‌کند در هر 2 حالت باید آن را عوض کنید.

4- چرا پکیج دیواری بیش از حد داغ می‌شود؟

در برخی موارد درجه حرارت پکیج بیش تر از حد مجاز بالا می‌رود در این حالت برای عیب یابی آن باید ترموستات را بررسی کنید چرا که ترموستات خراب شده و تعریف درستی از دما ندارد و دما به صورت خودکار بالا می‌رود.
برای تعمیر پکیج دیواری در این شرایط احیانا باید ترموستات را تعویض کنید.

5- دلیل مختل شدن عملکرد پکیج چیست؟

بعضی اوقات برای شما پیش می‌آید که تمام قطعات را بررسی نموده و هیچ علتی برای عملکرد نامناسب پکیج دیواری خود پیدا نمی‌کنید در این وضعیت برد پکیج دیواری را تست کنید.

در این بخش شما را با اکثر مشکلات رایج پکیج دیواری‌ها آشنا کردیم که می‌توانید به کمک آن تعمیر پکیج دیواری خود را انجام دهید.

نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *