لوله کشی گاز ساختمان

اجرا و تعمیرات لوله کشی گاز ساختمان

تلفن : 09128650695-22280940 سراسر تهران

خدمات اجرا و جوشکاری لوله گاز مسکونی,تجاری

اجرا و تعمیرات تاسیسات لوله کشی ساختمان

خرده کاری , انشعاب گیری و تغییرات لوله کشی گاز

اجرای کلی لوله کشی گاز توسط متخصصین لوله کش گاز

براورد هزینه لوله کشی گاز ساختمان با دستمزد و مصالح لوله و اتصالات .

اجرای لوله کشی گاز در ساختمان به دو صورت روکار و توکار انجام میشود . هر یک از این روشهای تابع قوانین و مقررات و دارای استاندارهای ویژه ای میباشند .

لوله کشی گاز ساختمان

لوله کشی گاز توکار ساختمان

لوله کشی گاز توکار معمولا در ساختمان های در حال ساخت و در حین عملیات سفت کاری اجرا میگردد . اجرای لوله کشی گاز توکار و روکار بایستی توسط مجریان و پیمانکاران دارای تاییدیه نظام مهندسی انجام شده و هرگونه دخل و تصرفی مستلزم کسب مجوزهای لازم میباشد .

در لوله کشی گاز توکار یک ساختمان علاوه بر رعایت اصول لوله کشی گاز از قبیل اجرای مطابق نقشه تایید شده , عملیات عایق کاری لوله های گاز بایستی انجام شود . لوله کشی توکار بایستی با استفاده از لوله های مانیسمان بدون درز یا API و اتصالات مانیسمان انجام شود . پس از پایان عملیات جوشکاری بایستی تست فشار انجام شده و بازرس شرکت ملی گاز لوله کشی گاز را برای اخذ انشعاب گاز تایید نماید .

لوله کشی گاز روکار

در ساختمانهایی که به دلایل مختلف پس از ساخته شدن ساختمان قصد گازکشی داشته باشیم , علاوه بر رعایت مسایل فوق میتوان از لوله های استاندارد لوله کشی گاز روکار مانند لوله اتصالات درزدار با استفاده از جوشکاری انجام شود .

استانداردهای جوشکاری و شیرالات مورد استفاده مانند لوله کشی گاز توکار ساختمان میباشد . فقط در این روش در عایق کاری لوله ها سخت گیری کمتری اعمال میشود .

عبور لوله های گاز از سرویسهای بهداشتی به دلیل افزایش احتمال پوسیدگی ممنوع است . انشعاب گاز به اتاق خواب نیز غیر قانونی میباشد .

در انشعابات گاز هرنوع انشعابی بایستی توجیه مناسبی داشته باشد .

تعمیر لوله کشی گاز

در صورت نیاز به انشعاب گیری و تغییرات بایستی از یک متخصص امر کمک بگیرید چرا که خرابی لوله گاز علاوه بر خسارت مالی میتواند موجب انفجار و خطر گازگرفتگی شود .

انشعابهای طولانی بایستی بایستی با استفاده از سایز مناسب لوله انجام شود تا فشار گاز دچار افت نشود .

لوله کشی گاز پکیج

حداقل سایز مناسب برای لوله کشی گاز پکیج لوله 3/4 یا 2/5 و حداکثر سایز 1 اینچ میباشد . پکیج دیواری با لوله 1/2 شاید در فصل تابستان کار کند اما در اوج مصرف گاز دچار افت فشار شده و باعث میشود که پکیج دیواری خاموش شود .

لوله کشی گاز آشپزخانه

مابقی لوازم گازسوز منزل مانند گاز مبله و رومیزی آشپزخانه و آبگرمکن دیواری میتواند انشعاب گاز حداقل یعنی 1/2 را داشته باشد . لوله کشی گاز آشپزخانه بایستی طوری اجرا شده باشد که کمترین فاصله شلنگ به وسیله گازسوز را داشته باشد .

قیمت متری لوله کشی گاز

قیمت متری لوله کشی گاز در سال 99 در متراژهای بالا از متری 50 تا 100 هزار تومان میباشد . معمولا در ساختمان های در حال ساخت دستمزد لوله کشی گاز به صورت واحدی محاسبه میشود .

اجرت لوله کشی گاز در خرده کاری نیز از حدود 200 هزار تومان به بالا محاسبه میشود . معمولا قیمت خرده کاری لوله کشی گاز بین 200 تا 500 هزار تومان بوده که در صورت افزایش متراژ و انشعابات بیشتر هم میشود .

به طور کلی نرخ لوله کشی گاز مانند قیمت لوله کشی ساختمان یک رقم توافقی بین کارفرما و مجری میباشد .

آموزش لوله کشی گاز خانگی

برای آموزش جوشکاری لوله کشی گاز خانگی میتوانید با مراجعه به مراکز فنی حرفه ای با کسب تجربه و اخذ تاییدیه نظام مهندسی در این زمینه فعالیت کنید .

لوله کشی گاز خانگی با دستگاه جوش برق و الکترود 2/5و3 بسته به قطر لوله انجام میشود .

سطح لوله و اتصالات در هنگام جوش صاف و پاکیزه باشد.

الکترود و دستگاه جوشکاری بایستی سالم و متناسب با لوله اتصالات گاز باشند.

فضای اطراف خالی از مواد احتراقی و انفجاری باشد.

برای جوشکاری لوله گاز متناسب با سایز لبه لوله ها پخ مناسب داشته باشند. با دقت لوله اتصالات  را به هم جوش می دهیم و  پس از اتمام دور اول یک بار توسط بورس ،  گل الکترود را تمیز کرده  و پس از اتمام دور اول و تمیزکاری دور دوم را شروع میکنیم. برخی مواقع لازم است تمیز کاری توسط بورس سیمی انجام شود . فاصله زمانی پاس اول ودوم نباید بیش از پنج دقیقه باشد.

سایزهای پایین مانند لوله کشی گاز قطر 1/2 تا 1 اینچ و بدون پخ زدن انجام میشود. از لحاظ اجرایی جوشکاری لوله مانیسمان و درزدار هیچ تقاوتی با یکدیگر ندارند .

لوله کشی گاز با لوله پلاستیکی

لوله کشی گاز با لوله پلاستیکی کاری غیر مجاز و غیر استاندارد است . البته در خطوط انتقال گاز لوله های بین شهری از لوله های پلی اتیلن برای انتقال گاز استفاده میشود که بخاطر خاصیت ضدخوردگی بسیار مناسب میباشد . اما این نوع لوله کشی به صورت دفنی بوده و شرایط خاص اجرایی را دارد . آسیب پذیری فیزیکی بالا و اشتعال آمیز بودن لوله های پلیمری سفید و سبز پ پ باعث میشود که از نظر سازمان نظام مهندسی اینکار غیرمجاز تلقی شود .

در صورت نیاز به خدمات تاسیساتی و لوله کشی گاز ساختمان با ما تماس بگیرید .

 

نویسنده

1 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *